Saturday, January 28, 2017

Book Review: Marjustini sajand

Marjustini sajandMarjustini sajand by Marju Lauristin, Ene Hion, Margot Visnap
My rating: 4 of 5 stars

Marju Lauristin on olnud üks parimaid Õpetajaid mu elus. Siiamaani on meeles tema sõnad ühelt loengult: "Ülikool ei õpeta teadmisi. Ülikool õpetab mõtlema". Seetõttu tekkis suur soov see raamat läbi lugeda.

See on väga hea raamat. Siiras, mitmekülgne, õpetlik, mõtlema panev. Väga huvitav oli lugeda Lauristini vanemate tegude motiivide tagamõtetest, Marju Lauristini noorpõlve Tallinnast ja Tartust, taasiseseisvunud Eesti esimese valitsuse tegutsemistest, Euroopa Parlamendi siseelust. Oli kuidagi soe tunne lugeda Tartust ülikoolinnana 1960-1970-ndatel - sest tekkis nii palju paralleele mu enda Tartuga ülikoolilinnana 2000-ndatel (seda eelkõige mõtete vabadust ja lennukust, teadmiste himu rahuldust pakkuva paigana).

Ainuke suurem puudus minu silmis on ehk see, et kohati said Marjustini elu teatud perioodid kajastatud kuidagi justkui kiirustades - oleks tahtnud teada rohkem! Näiteks mis oli ühe Nõukogude Eesti teaduslabori juhataja tavaline tööpäev? Missugused nägid välja 1992.-1994.aastate valitsuse kabinetiistungid? Samas on selge, et nii rikast ja mitmekesist elu elanud inimese biograafiaraamatut kirjutades tuleb paratamatult teha valikuid.

No comments: